13.Pera Resim Yarışması sonuçları


13.Pera Resim YarışmasıEXCEL Dosyası indir
SERGİLENMEYE DEĞER BULUNAN ESERLER

13. PERA RESİM YARIŞMASI - 2018

“KEHRİBAR YOLU: BOĞAZ’DAN BALTIK’A”

Amacı: 13. Pera Resim Yarışması bu yıl çok özel bir konuya ev sahipliği yapıyor. Baltık Cumhuriyetleri; Estonya, Letonya ve Litvanya’nın Yüzüncü Yıl kutlamaları çerçevesinde konusunu “Kehribar Yolu: Boğaz’dan Baltık’a” olarak seçti ve bu yıl bu üç Cumhuriyetin, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçiliklerinin desteğiyle gerçekleştirilecek.

Bilindiği üzere 2018 yılında Estonya, Letonya ve Litvanya, 1918 senesinde kurulan çağdaş cumhuriyetlerinin kuruluşlarının yüzyılları anılacaktır.

Bin sene boyunca Baltıklar hep bağımsızlık üzerine mücadele etmiş, konum dolayısıyla hep büyük savaşların ortasında kalmış, hatta bağımsız devletlerini kurduktan sonra bile Sovyet işgaline uğramıştır. Ancak hiçbir zaman bağımsız, huzur dolu, daha iyi bir geleceğe inanmaktan vazgeçmemiştir. 1990 yılında yeniden bağımsızlık kazandıktan sonra, kısa bir süre içerisinde büyük bir yol katetmiştir.

2018 yılı Baltık Cumhuriyetleri‘nin tarihsel destanı açısından büyük önem arz etmekte ve bu yıl Cumhuriyetlerin tarihini, kültürünü, başarılarını dünyaya anlatmak için büyük bir fırsat olarak görülmektedir.

Bu çerçevede, Türkiye’de Estonya, Letonya ve Litvanya Büyükelçilikleri çok sayıda çalışmaya imza atmaktadır. Bunlardan bir tanesi de 13. Pera Resim Yarışması’na sundukları değerli katkılardır. Büyükelçilikler, bu yılki resim yarışmasının konusunu Türkiye-Baltık ülkeleri ilişkisi bağlamında; “Kehribar Yolu: Boğaz’dan Baltık’a” olarak belirlemiştir. Aynı zamanda Büyükelçilikler, bu yılki resim yarışmasının ödüllerini de temin etmektedir.


KEHRİBAR YOLU NEDİR?


Yaklaşık olarak MÖ. 3000 yıllarından başlayarak amber ticaretinin Baltık ülkelerinden Mısır’a kadar uzanan bir coğrafyada yapıldığına dair arkeolojik kanıtlar mevcut. Romalılar tarafından geliştirilen Amber Yolu, hem dekoratif hem de tıbbi amaçlarla kullanılan bu taşa çok değer verilmesiyle ortaya çıkmış. Milyonlarca yıl önce ormanların kapladığı bir alan olan Baltık Denizi’nin altında, devasa bir amber kaynağı bulunuyor. Büyük fırtınalarla birlikte bu değerli taşlar karaya vuruyor ve tacirler, Baltık Denizi’nin muhtemel sahillerinden amber toplayarak işlerini yürütüyor. Eski Amber Yolu’nun izleri, önemli güzergahlarından biri olarak bilinen Polonya’da bugün hala görülebiliyor.

BALTIK CUMHURİYETLERİ :


Baltık Denizi’ne kıyısı olan devletler Baltık Ülkeleri olarak nitelendirilir. Bu ülkeler; Estonya, Letonya ve Litvanya’dır. Finlandiya Körfezi’nin güneyinde yer alırlar.

ESTONYA:Tarihsel açıdan bakıldığında farklı zamanlarda Polonya, Rusya, İsveç gibi devletlerin egemenliği altına girmiştir. Bolşevik Devrimi sonucu Rusya’da çarlık rejiminin son bulmasıyla 1918 yılında bağımsız olan Estonya, 1940 yılında Sovyetler Birliği çatısı altına girmiş, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla da bağımsızlığını ilk kazanan devlet olmuştur. Nüfusu yaklaşık 1,5 milyondur. Başkenti Tallin, resmi dili Estonca’dır. %99.8’lik oranla dünyada en fazla okuma-yazma oranına sahiptir.

LETONYA:Estonya gibi uzun süre Çarlık Rusya’nın çatısı altında olan Letonya, Çarlık rejiminin yıkılmasıyla 1918 yılında bağımsız oldu. Ancak yine tıpkı Estonya gibi 1944 yılında Sovyetleri Birliği hakimiyeti altına girdi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla da bağımsız oldu.

Nüfusu yaklaşık 2 milyondur. Resmi dil Letonca, başkenti Riga’dır.

LİTVANYA: Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olan Litvanya da diğer Baltık Ülkeleri gibi 1990 yılında bağımsızlığını ilan ederek Sovyetler Birliği’nden ayrıldı. Nüfusu yaklaşık 3,5 milyon, başkenti Vilnius, resmi dil Litvanca’dır. Ülke halkının yarısı en az iki yabancı dil bilmektedir.

Baltık Ülkeleri 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girmiştir.Ödüller:


İLKOKUL kategorisinde birinci gelen öğrenciye;

 • ESTONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından Estonya’nın başkenti Tallinn’e 3 günlük tur. Tura kazanan öğrenci ile birlikte 2 kişi (ebeveynler veya ebeveynlerin yetkilendirmesiyle öğretmen/ler)


 • ORTAOKUL kategorisinde birinci gelen öğrenciye;
 • LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından Letonya’nın başkenti Riga’ya 3 günlük tur. Tura kazanan öğrenci ile birlikte 2 kişi (ebeveynler veya ebeveynlerin yetkilendirmesiyle öğretmen/ler)


 • LİSE kategorisinde birinci gelen öğrenciye;
 • LİTVANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından Litvanya’nın başkenti Vilnius’a 3 günlük tur. Tura kazanan öğrenci ile birlikte 2 kişi (ebeveynler veya ebeveynlerin yetkilendirmesiyle öğretmen/ler)


 • İLKOKUL kategorisinde ikinci gelen öğrenciye;
 • ESTONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • ORTAOKUL kategorisinde ikinci gelen öğrenciye;
 • LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • LİSE kategorisinde ikinci gelen öğrenciye;
 • LİTVANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • İLKOKUL kategorisinde üçüncü gelen öğrenciye;
 • ESTONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • ORTAOKUL kategorisinde üçüncü gelen öğrenciye;
 • LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • LİSE kategorisinde üçüncü gelen öğrenciye;
 • LİTVANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ tarafından değerli bir hediye


 • Seyahatler Haziran ayı içerisinde gerçekleşecektir. Kesin tarihler daha sonra duyurulacaktır.
 • Seyahatler, seyahat, kalacak yer, kısmi yerel transferler Büyükelçilikler tarafından gerçekleştirilecektir.